SUBAY RÜTBELERİ TERFİ SÜRELERİ
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlediği subay rütbelerinin değişim yılları aşağıda verilmiştir:

Teğmen: Genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sonra rütbe değişimi gerçekleşir.

Üsteğmen: Teğmen rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 4 yıl sonra üsteğmen rütbesine terfi ederler.

Yüzbaşı: Üsteğmen rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 6 yıl sonra yüzbaşı rütbesine terfi ederler.

Binbaşı: Yüzbaşı rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 9 yıl sonra binbaşı rütbesine terfi ederler.

Yarbay: Binbaşı rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 12 yıl sonra yarbay rütbesine terfi ederler.

Albay: Yarbay rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 16 yıl sonra albay rütbesine terfi ederler.

Tuğgeneral: Albay rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 20 yıl sonra tuğgeneral rütbesine terfi ederler.

Tümgeneral: Tuğgeneral rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 24 yıl sonra tümgeneral rütbesine terfi ederler.

Korgeneral: Tümgeneral rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 28 yıl sonra korgeneral rütbesine terfi ederler.

Orgeneral: Korgeneral rütbesindeki subaylar, genellikle mezuniyet tarihinden itibaren 32 yıl sonra orgeneral rütbesine terfi ederler.

Bu değişim yılları, subayların kariyer ve deneyimleri doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda gerçekleşir ve her subay için bireysel farklılıklar olabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz