SUBAY NASIL OLUNUR?

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SUBAYI NASIL OLUNUR

Subay olmak için iki seçenek mevcuttur. Birincisi, askeri lisede eğitim alarak ve rütbe sahibi olarak subay olma yoludur. İkincisi ise lisans mezunu olarak subaylık sınavına başvurmaktır. Subay olabilmek için Türk vatandaşı olma şartının yanı sıra belirlenen tüm özel ve genel şartları yerine getirmek gerekmektedir. Subaylık başvurusu yapan adaylar, lise veya dengi okullardan mezun olmalı ve başvuru kılavuzunda belirtilen yaş sınırlarına uymalıdır. 4 yıllık lisans eğitimi tamamlayanlar için yaş sınırı 27 yaşını aşmamış olmak, lisansüstü eğitime sahip olanlar için ise 32 yaşını aşmamış olmak gibi yaş sınırları gibi tüm koşulları karşılamaları gerekmektedir. Subay olmak için Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından belirlenen genel ve özel kriterleri sağlayan adaylar, sözlü ve fiziki sınavları başarıyla tamamladıktan sonra subay olabilirler.

Subaylık başvurusu onaylandığında, tüm şartları karşılayan adaylar rütbesini alarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde askeri personel olarak çalışmaya hak kazanırlar.

SUBAY NASIL OLUNUR?

BAŞVURULAR NE ZAMAN NASIL YAPILIR?

Subay olmak için başvurular, Milli Savunma Bakanlığı’nın www.personeltemin.msb.gov.tr adresi üzerinden online olarak yapılmalıdır. Subay alımları için belirtilen tarihler arasında sadece online başvurular kabul edilmektedir. Subaylık şartlarını taşıyan adayların, Personel Temin Dairesi Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvurular şahsen, dilekçe, posta veya diğer yöntemlerle yapılmamalıdır ve bu tür başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Online olarak gönderilen subaylık başvuruları başvuru merkezinde kayıt altına alınacaktır. Aday numarası olarak T.C. kimlik numaraları kullanılacaktır. Başvuru formundaki bilgiler, son başvuru tarihine kadar güncellenebilir. Ancak yanlış beyanda bulunulduğunun kanıtlanması halinde subaylık başvurusu geçersiz sayılacaktır.

SUBAY OLMAK İÇİN SEÇENEKLER NELERDİR?

Subay olmak isteyen gençlerin önünde iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçenek, lisans eğitimi alarak subay olmaktır. İkinci seçenek ise Askeri Lise’yi tamamlamaktır. Askeri Lise’ye girebilmek için ortaokul mezunu olduktan sonra askeri lise sınavlarına katılmanız gerekmektedir. Liseyi bitirenler ise kara, hava ve deniz kuvvet komutanlıklarına başvurularını yapmalıdırlar. Harp okullarına kayıt yaptırabilmek için 20 yaş sınırlaması bulunmaktadır. Ayrıca, üniversite sınavlarında yeterli puanı almış olmanız ve boy, kilo kriterlerini sağlamış olmanız gerekmektedir. Lisans mezunu olan kişiler ise en fazla 27 yaşına kadar subaylık başvurusu yapabilirler. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen standart kilo, boy ve fiziksel şartları taşıyan kişiler, yazılı sınavlarda da başarılı oldukları takdirde subaylık eğitimini alma hakkını kazanabilirler. Yüksek lisans mezunlarının eğitim süreleri daha uzun olduğundan dolayı yaş sınırı 32 ile sınırlıdır.

JANDARMAYA BAĞLI SUBAY NASIL OLUNUR?

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Jandarma Subayları, diğer adıyla sözleşmeli veya Muvazzaf Subaylar, 926 sayılı TSK Personel Kanunu’na tabi olarak görev yaparlar. Bu subaylar, en az 4 yıl süreli fakülte veya 2 yıllık yüksekokul mezunu olan ve başvuru kılavuzunda belirtilen şartları sağlayan kadın veya erkekler arasından istihdam edilirler. Jandarma Subayı olabilmek için başvuru kılavuzunda yayımlanan gerekliliklerin karşılanması gerekmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı, çeşitli branşlarda, Mühendislik, öğretmenlik, ikmal ve maliye, muhabere, istihkam, bakım, jandarma, personel, pilot, doktor gibi muvazzaf erkek ve kadın sözleşmeli veya muvazzaf subay alımları gerçekleştirmektedir.

YEDEK SUBAY NASIL OLUNUR?

edek subay (Asteğmen) olabilmek için, en az 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Ayrıca, 4 yıllık bir fakülteden 3 ve üzeri bir puanla mezun olmanız da önemlidir. Bu şartları sağlayan kişiler asteğmenlik için başvuru yapabilirken, 2 yıllık yüksekokul mezunları yedek subay olamazlar.

KURMAY SUBAY NASIL OLNUR?

Kurmay subay olmak isteyen subaylar, TSK’da en az 6 yılını tamamlamış ve 23. hizmet yılını aşmamış olmaları gerekmektedir. Karargah Subaylığı Eğitimine başvurarak kurmay subay olma fırsatı elde ederler. Eğitimi başarıyla tamamlayan subaylar, 1 yıl kıdem ile Komuta ve Kurmay Eğitimi Giriş Sınavı’na katılma hakkı kazanır ve sınavda başarılı olanlar kurmay subay olabilir.

LİSE MEZUNU SUBAY NASILO OLUNUR?

Lise mezunu olarak subay olmak isteyenler için ise ikinci bir seçenek bulunmaktadır. Ortaokul mezunları askeri lise giriş sınavına katılarak subaylık sınavlarına başvurabilirken, lise mezunu adaylar Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına başvuru yapabilirler. Harp okullarına kabul edilen adayların yaşları 20 ile sınırlıdır. Ayrıca, üniversiteye geçiş için yapılan YKS sınavından geçerli bir not alınması ve boy-kilo yaş şartlarına uygun olunması gerekmektedir.

LİSANS MEZUNU SUBAY NASIL OLUNUR?

Lisans mezunu olarak subay olmak isteyen kişilerde ise kadın veya erkeklerde 27 yaşından büyük olmama şartı aranmaktadır. Lisans mezunu adaylar, Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen genel ve özel kriterleri yerine getirip sözlü ve fiziki sınavları başarıyla tamamladıktan sonra subay olabilirler.

DENİZ SUBAYI NASIL OLUNUR?

Deniz subayı olmak isteyenler için ise Uzman Erbaş olarak görev yaparken belirli kriterler bulunmaktadır. En az lise mezunu olmak ve askerlik hizmetinin devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca, 26 yaşını doldurmamış olmak ve terhis tarihinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş olmak da gereklidir.

MUAZZAF VEYA SÖZLEŞMELİ SUBAY OLMAK İÇİN NE YAPILIR?

Muvazzaf veya sözleşmeli subaylık için başvuruda bulunan adaylar, Personel Temin Başkanlığı tarafından yayımlanan başvuru kılavuzunda belirtilen şartları karşılamalıdır. Bu şartlar arasında en az dört yıllık bir fakülte veya yüksekokul mezunu olmak ve genel/özel şartları (boy, kilo gibi) taşımak yer almaktadır. Başvuran adaylar arasından yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarını başarıyla geçenler subay olma hakkı kazanır.

Muvazzaf veya sözleşmeli subay temini için başvurular, her temin döneminde sadece https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanan çevrimiçi başvuru formunu doldurarak yapılmalıdır. Başvurusu kabul edilen ve seçme sınavlarına katılmaya hak kazanan adaylar listesi, sınavla ilgili uygulama esasları, sınav ücreti ödeme duyurusu, sınav merkezi, tarihleri ve diğer tüm duyurular, başvurunun yapıldığı internet adresinden ilan edilecektir. Subay olmak için belirli şartlar dışında başka gereklilikler de bulunmaktadır.

1 Yorum

  1. Howdy very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am satisfied to seek out so many useful information right here in the put up, we’d like work out more techniques on this regard, thanks for sharing.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz