Restorasyon çalışmaları tamamlanarak yeniden ziyarete açılan tarihi Sümela Manastırı, Trabzon’a gelen turistlerin ilgisini çekiyor. İnanç turizmi denince Türkiye’de akla ilk gelen yerlerden biri Sümela Manastırı oluyor. Yerli, yabancı her yıl binlerce turist Trabzon Sümela Manastırı’na geliyor. Bu yaz yoğun bir ilgi var.

Maçka ilçesindeki Karadağ’ın Altındere Vadisi’nin 300 metre yükseklikteki yamaçlarında kurulu olan bu şahane yapı, tarihi, kültürü, doğası ve değerleriyle her yaz yabancılar başta olmak üzere pek çok turistin ziyaretine açık ve bu yaz da Sümela’ya ilgi yüksek.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan restorasyon tam 6 yıl sürdü. 1 Mayıs 2022 itibarıyla ziyaretçilerine yeniden kapılarını açan manastır, Trabzon ve tüm Türkiye’nin en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri. Gelen verilere göre her sene ziyaretçi sayısı artıyor. 2022’de ise 339 bin 457 kişinin ziyaret ettiği Tarihi Sümela Manastırı, UNESCO’nun geçici miras listesinde yer alıyor.

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasıyla birlikte kente gelen turist sayısı da arttı. Milli Park’ın zengin florası ve eşsiz manzarasına göz atmak ve tarihi manastırı gezmek isteyenler Trabzon’a akın etti. 2023 yaz sezonunda turist sayısında yüzde 30’luk artış bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz