Sigorta Priminde Eksik Olanlara EYT Fırsatı!

Milyonlarca vatandaş, erken emeklilik düzenlemesi olan EYT’nin kapsamı dışında kalmıştı. Ancak son yapılan duyuru, 10 ila 15 yıl arasında çalışanları sevindirecek bir haber getirdi.

Yeniçağ gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’de uygulanan EYT düzenlemesi sayesinde milyonlarca kişi erken emekli olabiliyor. Ancak sigorta primi gün sayısı ve sigorta başlangıç tarihi gibi kriterleri karşılayamayan bazı kişiler, EYT avantajından yararlanamıyordu. İlk sigorta başlangıç tarihi, erken emeklilik hakkını kazanmak için büyük bir öneme sahip. Bu sistemde, bireyin en az 10 yıl boyunca düzenli prim ödemesi gerekmektedir.

Şartları ve süreyi tamamlayan kişiler, erken emeklilik hakkını elde ederek maaş almaya başlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bu düzenleme, önceden belirlenmiş şartları karşılayan bireylerin emeklilik sürecini hızlandırmaktadır.

EMEKLİ OLMAK İÇİN 10 YILLIK SİGORTA YETERLİ

Sigorta prim günü eksik olan fakat yaşı nedeniyle bunu tamamlama imkanı olmayan kişiler, “yaştan emekli” olma fırsatına sahiptir. Şartlar, ilk sigortalılık tarihine göre değişmekle birlikte, 10 yıl yani 3600 gün prim ödeyerek emekli olmak mümkündür.

Normal emeklilik şartlarına uymayan ancak prim gün sayısı düşük olan kişiler için “yaştan emeklilik” uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama, belirli bir yaşa gelmiş ve normal emeklilik için gerekli prim ödeme sayısını tamamlayamamış kişilere sunulan bir fırsattır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz