RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, Üreticilere Beyaz Çay Hasadı İçin Çağrıda Bulundu

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, “İmparatorların çayı” olarak bilinen “beyaz çay” için üreticilere çağrıda bulunarak çay tomurcuğu toplamalarını istedi.

Beyaz Çayın Özel Üretim ve Yüksek Fiyatı

Doğu Karadeniz’deki çay bahçelerinde elle toplanan ve geleneksel yöntemlerle kurutulan “beyaz çay”, “İmparatorların çayı” olarak da adlandırılıyor. Bu özel çay, müstahsil tarafından toplanarak kilosu bin 500 TL’den ÇAYKUR tarafından satın alınıyor. Tüketicilere ise 20 gramlık kavanozlarda satılan beyaz çayın kilogram fiyatı 10 bin TL’nin üzerine çıkıyor.

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan’ın Çağrısı

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, beyaz çay tomurcuğunun hasat döneminde olduklarını belirterek üreticilere beyaz çayın toplanması için çağrıda bulundu. Erdoğan, tomurcuğun en kaliteli hale geldiği dönemde olduklarını ve üreticilerin çaylıklara girerek hasat yapmalarını gerektiğini ifade etti.

Erdoğan: Beyaz Çay Hasadı İçin Tam Zamanı

Erdoğan, “Beyaz çayın hasadının tam dönemindeyiz. 2. Sürgün döneminin 1 hafta 10 günlük süresinin içerisinde tomurcuğun en kaliteli hale ulaştığı dönem. Bunun için hasat başlamıştır. Geçen yıl tomurcuk üretiminde eksikliklerimiz olmuştu, ancak bu yıl bu eksiklikleri giderdik. Yükselen kalitede, yeterli miktarda tomurcuk hasadımız olacaktır. Talep edilecek kadar beyaz çay üretimi de yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

Üreticilere yapılan çağrıyla birlikte, beyaz çayın toplanması için önemli bir döneme girildiği ve bu özel çayın kaliteli üretimi ve talebe cevap veren miktarlarda sağlanmasının hedeflendiği belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz