Son dönemde yaşanan fiyat artışları, Rize’nin coğrafi işaretli simidi için de geçerli oldu. Daha önce 2,5 TL olan coğrafi işaretli Rize simidi, 5 Aralık 2021’de yapılan yüzde 50’lik bir zamla 1,5 TL’ye yükseltilmişti. 2022 yılında ise iki ayrı zamla önce 1,5 TL’den 2 TL’ye, ardından 2 TL’den 2,5 TL’ye çıkarıldı. Son olarak yapılan 1 TL’lik zamla birlikte simidin fiyatı 3,5 TL oldu.

“Zam yapılması gerekiyordu ve yapıldı”

Fiyat artışları sonrasında vatandaşların tepkisine maruz kalan Rize simiti tezgahtarı Ceylan Kaşıkçı, “Biraz hakarete uğradım. Gelen müşterilerimiz ‘neden bu kadar pahalı’ diyerek artık almamaya karar verdiklerini ifade ettiler. Bazıları ise ‘Bir daha yüzünüzü görmem’ gibi sözler sarf etti. Müşteri sayımızda belirgin bir düşüş yaşandı. Simitlerimiz elimizde kaldı. Tabii ki yeni zamdan dolayı tepki görüyoruz, ama zamanla alışacaklardır. 3,5 TL gibi bir fiyatın çok yüksek olduğunu düşünmüyorum. Her şey zamlandığında simidin de zam alması gerekiyordu. Dolar, altın, mazot her şeye zam geldi. Zam yapılması kaçınılmazdı ve yapıldı. Bizim açımızdan iyi oldu, ancak vatandaşlar için pek iyi olmadı” şeklinde konuştu.

“En ucuz Rize Simidi şu anda”

Her şeye zam gelmesine rağmen, şu anda en ucuz seçeneğin Rize simidi olduğunu belirten Ahmet Yılmaz, “Satışlarda büyük bir düşüş yaşanmadı. Şu anda en uygun fiyatlı simit Rize simidi. Bu durumda giderlerimiz artıyor. Zam da normal bir süreç. Zamlar her şeye geliyor. Sadece simit zamlandığında mı tepki gösterilecek? Tepki olsa da çok ufak. Başlangıçta normaldir.” dedi.

“Her zaman insanlar paralarını verince tepki gösteriyor”

Zamın normal bir süreç olduğunu belirten Erdal Keleş, “Elbette başlangıçta tepki oluyor, ancak günümüz piyasasına bakarsanız her şey zamlanmış durumda. Bu nedenle normal olarak fiyatlarımızı artırmamız gerekiyordu. Ekmek 3 lirayken ekmek simit 2 liraydı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz