Avrupa Gelen Göçmen Tekneleri Azaldı

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Brüksel’de gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nin ardından yaptığı basın açıklamasında ve gazetecilerin sorularını cevaplarken, düzensiz göçmen sorununun çözümünde göçmen kaçakçılarıyla mücadelenin en önemli unsur olduğunu vurguladı.

Miçotakis, son zamanlarda Yunanistan’a düzensiz göçmen taşıyan tekne sayısının azalmasının nedeninin Türkiye’den hareket eden teknelerin azalması olduğunu belirtti. Bu nedenle, teknelerin azalması için Kuzey Afrika ülkeleri olan Tunus ve Libya gibi ülkelerle işbirliği yapılması gerektiğini savundu.

Türkiye’ye Daha Çok Yardım Edilmeli

Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin mülteci sorunuyla mücadelede müttefik olması gerektiğini birçok kez dile getirdiğini belirterek, “AB Türkiye’ye önemli miktarda finansal destek sağladı ve muhtemelen daha da fazlasını sağlayabilir. Türkiye’nin gelecekte desteklenmesi için AB’nin çok yıllık bütçesinin yeniden yapılandırılmasında ek bir madde olabilir.” şeklinde konuştu.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin yanı sıra, Türkiye ve Yunanistan bakanları arasında da görüşmelerin olabileceğini ifade etti. Geçmişte bu tür temasların olduğunu belirterek, “Bu temasların sık sık olması iyi bir şeydir. Göçmen sorunuyla mücadelede Türkiye’nin gerçekten iyi bir müttefik olduğunu kanıtlayabiliriz. Tabii ki bu konuda Türkiye’nin de istekli olması önemlidir.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz