“PETROL VE DOĞAL GAZ SONDAJINDA TÜRKİYE’YE ÖNCELİK” AÇIKLAMASI YUNANİSTAN’IN ENDİŞESİNE YOL AÇTI

Libya Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Muhammed Avn’ın Türkiye’ye öncelik verileceğini açıklaması, Yunanistan’ı tedirgin etti. Yunan basını, bu gelişmeyi ulusal çıkarlarını tehdit eden bir tehlike olarak değerlendirdi.

YUNAN BASINI: ULUSAL ÇIKARLARIMIZ TEHLİKEDE

Yunanistan’da gündeme getirilen konu, Yunan basını tarafından geniş yankı buldu. Yunan medyası, Libya Bakanı Avn’ın açıklamalarını ulusal çıkarlarını tehdit eden bir tehlike olarak nitelendirerek endişelerini dile getirdi.

TÜRKİYE’NİN YAKIN KONUMU VE TECRÜBELİ ŞİRKETLERİ

Bakan Avn, Türkiye’nin Libya’ya ABD ve Norveç gibi ülkelere göre daha yakın bir konumda bulunduğuna dikkat çekti. Türk şirketlerinin bu alanda tecrübeli olduğunu ve sismik araştırma ve sondaj gemilerine sahip olduğunu belirtti. Avn, Türk şirketlerine öncelik tanınacağını ifade etti.

UMUT VEREN KEŞİF ALANLARI

Libya Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Avn, Türkiye ile Libya arasında umut veren keşif alanlarının bulunduğunu söyledi. Özellikle batı bölgelerinde Buri, Sabrata ve Curf gibi doğal gaz alanlarının keşfedilmiş olduğunu ve henüz keşfedilmeyi bekleyen geniş bölgelerin bulunduğunu vurguladı.

YUNAN BASINI PANİK YAŞADI

Libyalı bakanın açıklamalarının Yunan basınında paniğe neden olduğu belirtiliyor. Yunan basını, Mısır ile sınırları olan deniz yataklarına yapılan atıfların, Türk-Libya mutabakatının terk edilmeyeceğini ve Yunan çıkarlarını etkileyeceğini ifade etti. Ayrıca, bu durumun Yunanistan hükümetinin yanlış politikalarının bir sonucu olduğu vurgulandı.

5 YORUMLAR

  1. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he actually purchased me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If possible, as you become experience, would you thoughts updating your blog with extra details? It’s extremely useful for me. Huge thumb up for this weblog put up!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz