Kremlin Sözcüsü Türkiye’nin Azov Taburu Komutanlarının Dönüşünü Eleştirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Türkiye ziyaretinde Azov Taburu komutanlarıyla birlikte ülkesine dönmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Peskov, Türkiye’nin “anlaşmaları ihlal ettiğini” ifade ederek, komutanların Türkiye’den dönmesini varılan anlaşmaların ihlali olarak değerlendirdi.

Esir Takası Şartlarına Göre Komutanların Türkiye’de Kalması Gerekiyordu

Peskov, Reuters’a RIA haber ajansının aktardığına göre, esir takası şartlarına göre komutanların savaşın sonuna kadar Türkiye’de kalması gerektiğini söyledi. Ayrıca Peskov, Türkiye’nin komutanların serbest bırakılacağını Rusya’ya bildirmediğini iddia etti.

Kremlin Sözcüsü, “Hiç kimse bize bu konuda bilgi vermedi. Anlaşmaların şartlarına göre bu elebaşları, belirtilen kişiler ihtilafın sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti’nde kalmaları gerekirdi” şeklinde konuştu.

Azov Taburu Komutanları Daha Önce Esir Takası Kapsamında Türkiye’ye Gelmişti

Daha önce Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleşen esir takasına dahil edilen Azov Taburu komutanları, güvenlik amaçlı olarak Türkiye’de bulunuyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile gerçekleştirdiği diplomasi sonucunda, 21 Eylül 2022 tarihinde 200 savaş esirinin mübadele edildiği duyurulmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Türkiye Ziyareti ve Azov Taburu Komutanlarının Dönüşü

Türkiye’yi ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Zelenskiy, Türkiye’de bulunan beş Azov Taburu komutanının ülkelerine döndüğünü açıklamıştı. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’den eve dönüyoruz ve kahramanlarımızı evimize getiriyoruz. Ukraynalı askerler Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko, Denys Shleha. Sonunda akrabalarının yanında olacaklar” ifadelerini kullanmıştı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz