TÜİK’in 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam oranları belirlendi. İşte emekli maaşlarındaki güncel durum:

Memur Emeklilerine Yüzde 17,55 Zam

Başkan Erdoğan’ın talimatıyla memur emeklisi maaşına yüzde 17,55 zam yapıldı. Buna ek olarak, memurlara ilave ödeme olarak 8.077 TL ödeme yapılacak. Bu düzenlemeyle en düşük memur emekli maaşı 22.000 TL’ye çıkarıldı.

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Yüzde 19,77 Zam

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise zam oranı yüzde 19,77 olarak belirlendi. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yüzde 25 zam yapıldı. Bu zamla birlikte en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı da artış göstererek 7.500 TL’ye yükseltildi.

Kanun Teklifi Kabul Edildi, Resmi Gazete’de Yayımlanacak

Memur ve emekli zam düzenlemelerini içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Meclis Genel Kurulu’nda oylanarak yasalaşacak olan düzenleme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yasanın önümüzdeki hafta içinde yasalaşması bekleniyor.

En Düşük Memur ve SSK, Bağ-Kur Emekli Maaşları

Ocak 2023’te en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 3.500 TL idi. Ardından yapılan zam ve ara zamla birlikte maaşlar 5.500 TL’ye yükseltildi. Son olarak, Temmuz zammıyla birlikte en düşük memur ve SSK, Bağ-Kur emekli maaşı 7.500 TL’ye ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz