İngiltere’nin Leicester kentinde bugün açılışı yapılan bin 715 mahkum kapasiteli HMP Fosse Way Cezaevi, eleştirmenler tarafından otel benzeri bir yapı olarak nitelendirildi. Bazı eleştirmenler ise hapishaneyi öğrenci yurtlarıyla karşılaştırdı. Cezaevinde pencerelerde parmaklık olmaması ve mahkumların keyifli vakit geçirebileceği pek çok atraksiyonun bulunması eleştirilerin odağında yer alıyor.

Bu özel şirket tarafından işletilen cezaevi, İngiliz kanunlarına göre “C tipi” olarak sınıflandırılıyor, yani “en düşük güvenlik seviyesine” sahip bir cezaevi. C tipi cezaevlerinde, hafif suçlardan mahkum olup en az 12 ay hapis cezasına çarptırılan ve kaçma ihtimali düşük olan mahkumlar bulunuyor. Bu tür cezaevleri genellikle mahkumların rehabilitasyonuna odaklanarak iş eğitimi ve hayatlarını düzene sokmaları için imkanlar sunmayı amaçlıyor.

HMP Fosse Way Cezaevi’nde mahkumlar için inşaat aracı simülatörü, kütüphane, halı saha, müzik ve spor tesisleri gibi imkanlar bulunuyor. Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı ise eleştirilere, cezaevinin 600 kişiye istihdam sağlayacağını belirterek yanıt veriyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz