ÇAYKUR’da Çalışan 9.200 Geçici İşçiyi İlgilendiren Önemli Kanun Teklifi

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, ÇAYKUR’da çalışan geçici işçilerin sürekli işçi kadrosuna alınması için bir kanun teklifi hazırladı. Teklif, TBMM Başkanlığı’na sunuldu ve 9.200 ÇAYKUR işçisinin sürekli çalışmasını sağlamayı hedefliyor.

Geçici İşçilerin Sürekli İşçi Kadrosuna Geçirilmesi Kanun Teklifi Sunuldu

ÇAYKUR’da çalışan çoğunluğu 5 ay 29 gün süreyle görev yapan 9.200 geçici işçinin sürekli işçi kadrosuna geçmesini sağlamak amacıyla CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı tarafından bir kanun teklifi hazırlandı. 5620 Sayılı “Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 21.04.2007 tarihli ve çeşitli tarihlerde yapılan değişikliklerle yürürlüğe girdiğini hatırlatan Ocaklı, bu kanunun kapsamındaki işyerlerinde geçici işçi olarak çalışanların sürekli işçi kadrosuna geçirilmesinin sağlandığını ifade etti.

Ancak, 5620 Sayılı Kanunun EK-3 Maddesinde yer alan “boş olan” ifadesinin idarelere geniş takdir yetkisi tanıdığını belirten Ocaklı, siyasi ve sendikal kayırmacılık gibi nedenlerle kanundan yararlanamayan geçici işçilerin mağduriyetlerinin devam ettiğini dile getirdi. Ocaklı, ÇAYKUR ve benzeri kamu iktisadi teşekküllerinde geçici işçilerin sadece 5 ay 29 gün çalıştıklarını ve yılın geri kalan bölümünde işsiz kaldıklarını vurgulayarak, bu durumun gelirden yoksun kalmalarına, İş-Kur’a kayıt olamamalarına ve işsizlik ödeneğinden yararlanamamalarına sebep olduğunu ifade etti.

Geçici işçilerin prim ödeme gün sayısı konusunda sürekli çalışanlara göre dezavantajlı durumda olduğunu belirten Ocaklı, emekli olabilmelerinin neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi. Aynı işyerinde aynı işi yapan farklı statülerde çalışanlar olduğu için çalışma barışının zedelendiğini ve işyeri huzurunun bozulduğunu belirten Ocaklı, eşitlik ilkesinin çiğnendiğini ve adalet duygusunun zedelendiğini ifade etti. Ayrıca, bazı üniversite mezunu işçilerin daimi kadroya alındığını, memuriyete geçirildiğini ve yükselme pozisyonlarına geldiğini de belirten Ocaklı, tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için geçici işçilerin kıdem sırasına göre daimi kadroya alınmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz