Rusya’da yaşanan Wagner krizi, dünya genelinde endişe yaratmıştır. Wagner lideri Yevgeni Prigojin önce Rostov’u ele geçirmiş ve ardından Moskova’ya doğru ilerlemiştir. Ancak sadece 24 saat sonra geri çekilmeleri için savaşçılarına emir verilmiştir. ABD basını ise darbe girişimiyle ilgili ilginç bir ayrıntıya değinmiştir. Washington Post, ABD istihbaratının darbe planını günler öncesinden öğrendiğini iddia etmiştir.

Washington Post, “ABD casusları Haziran ortasında Prigojin’in Rusya’da silahlı eylem planladığını öğrendi” başlığıyla ABD istihbaratının Beyaz Saray ve diğer devlet kurumlarıyla birlikte darbe girişimini günler öncesinden bildiğini öne sürmüştür.

ABD yetkilileri ise bu hamle nedeniyle Wagner isyanına hazırlıksız yakalanmadıklarını belirtmiştir. Bir ABD yetkilisi, isminin gizli kalmasını şart koşarak, “Liderlikte bir şeylerin olabileceğine dair yeterli sinyaller vardı. Yani, buna hazır olduklarını düşünüyorum” şeklinde konuşmuştur.

NÜKLLER TEHDİT ENİŞESİ

Ayrıca yetkili, son iki hafta boyunca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidarda kalıp kalmayacağı ve herhangi bir istikrarsızlığın Rusya’nın nükleer silahlarının kontrolü için nasıl bir risk oluşturabileceği konusunda “yüksek endişe” duyduklarını ifade etmiştir. Washington Post ise başka bir haberinde Wagner isyanının başarısız olduğunu, ancak son 24 saatte yaşananların güvenlik açıklarını ortaya çıkardığını ve Putin’in imajına zarar verdiğini vurgulamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz