Berlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi sonrasında Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki siyasi diyaloğun canlandırılması için adımlar atmaya hazırlanıyor. Almanya hükümet kaynaklarına göre, AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye konusunda yeni bir değerlendirme süreci başlatılması ve Türkiye ile işbirliği seçenekleri üzerinde öneriler sunulması talep edilecek.

AB Liderler Zirvesi’nin gündeminde Ukrayna ve göç konularının ön planda olacağı belirtiliyor. Ancak Almanya, Türkiye’nin ticaret, güvenlik ve göç politikaları gibi alanlarda önemli bir partner olduğunu vurgulayarak, Türkiye ile ilişkilerin canlı tutulmasının Almanya için önemli olduğunu ifade ediyor.

Hükümete yakın kaynaklar, Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yapılan seçimlerin ardından Kıbrıs meselesinin BM öncülüğünde yeniden canlandırılmasının bir fırsat olduğunu belirtiyor. AB’nin bu müzakereleri destekleyeceği ve konunun Avrupa Konseyi sonuç bildirgesinde yer alacağı ifade ediliyor.

Almanya’nın Türkiye’deki seçimlerin ardından AB-Türkiye ilişkilerini yeniden ele alacağı ve ilişkileri canlandıracak adımları destekleyeceği belirtiliyor. Türkiye’nin stratejik konumu ve Suriye, İran, Irak ve Ermenistan gibi komşularıyla olan ilişkilerinin de göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanıyor. Bu nedenle Türkiye ile sadece ikili düzeyde değil, AB tarafında da yakın bir diyalog içinde olmanın önemli olduğu vurgulanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz